Túlzott fehérjebevitel? Növényi, vagy állati?
Egyre több tanulmány jelenik meg, melyek a nagy mennyiségű, állati fehérjebevitel hosszú távú, káros következményeit támasztják alá. Bár kijelenthető, hogy ma még nem egységes a szakemberek véleménye ebben a kérdésben, az egyik legismertebb ilyen tanulmány, a Kína tanulmány, majdnem hogy egyenes következtetést von le a nagy mennyiségű állati fehérjefogyasztás és a rákos megbetegedések kialakulása között.
Ami viszont egységes ezekben a tanulmányokban, hogy a nagy mennyiségű növényi fehérje fogyasztásához kapcsolódóan nem figyeltek meg ilyen egészségügyi kockázatokat, azaz valószínűsíthető, hogy ezek fogyasztása lényegesen biztonságosabb. Ezt támasztja alá az is, hogy a legtöbb kellemetlen mellékhatás az állati fehérjék fogyasztása során jelentkezik, mint pl. a köszvény, ízületi bántalmak, puffadás, stb.
Akárhogy is van, a Kína tanulmány megállapításai elég nyugtalanítóak. A nagyüzemi termelés miatt ma már nehéz olyan minőségű és tisztaságú, tejhez, csirke- vagy marhahúshoz jutni, mint pár 10 évvel ezelőtt.
Ha csak a - lakosság kb. 30%-át érintő - tej, laktóz érzékenységre gondolunk, akkor is kijelenthető, hogy érdemes lehet a növényi fehérjebevitel arányát növelni, legalább kiegészítőkből hipoallergén, növényi fajtát választani, főleg mivel ma már léteznek teljes értékű változatok ezekből is.
Ha pedig fehérjeport fogyasztasz és az egészségedre is ügyelni szeretnél, akkor természetes, vegyszer- és adalékmentes fehérjét, azaz Naturize-t válassz.
Tudj meg többet a Naturize-ról itt:
Mit is tartalmaz és hogyan készül?
100% pénzvisszafizetési garancia,
Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!
Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Akcióink 90%-át csak itt hirdetjük meg, ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)