Az 5 legjobb szénhidrátforrás a kívánt forma eléréséhez
De mi a helyzet a szénhidrátokkal? A jó forma elérésében szintén rendkívül fontos szerepük van, hisz hízni, zsírosodni elsősorban a szénhidrátoktól fogsz, ugyanakkor energiát adnak, telítettségérzetet okoznak, ha rendesen edzel is, akkor mindenképp figyelned kell a megfelelő mennyiség bevitelére. Bár - szemben a zsírokkal és fehérjékkel - esszenciális szénhidrátok nem léteznek (azaz elviekben akár szénhidrát nélkül is tudnánk élni), mégis a legtöbb ember étkezésének jelentős részét a szénhidrátok teszik ki, és sokan nem is bírják nélkülük. Így tehát még szigorú étrend mellett sem kell teljesen kizárnod őket az életedből, de a mennyiség mellett az sem mindegy, hogy milyen típusokat fogyasztasz.
Azt már tudjuk, hogy az elhízásért a szénhidrátok a fő felelősek, a cukrokat, finomított liszteket - azaz a „fehér szénhidrátokat” - ezért kerülnöd kell. Sajnos sokkal több a „rossz” szénhidrát, ráadásul a könnyen, gyorsan elérhető fajták nagy többsége is ilyen (csokik, sütemények, pogácsák, szendvicsek). De akkor mégis melyek azok, amiket az étrendedbe iktathatsz anélkül, hogy akadályoznák a formásabb alak elérését?
A leggyakoribb válasz, hogy a zöldségek, azonban közülük sem mindegyik ajánlott. A krumplit, kukoricát például jobb, ha kerülöd, sőt, még a zöldséghez képest magas cukortartalmú paradicsom sem a legjobb, ha szigorú az étrend (ettől függetlenül azért nem kell félni tőle, kevesen híznak el a friss paradicsomtól). Ugyanakkor például zöld salátákból, brokkoliból vagy uborkából korlátlan mennyiséget fogyaszthatsz, anélkül, hogy a súlyod miatt kellene aggódnod. Ezekből célszerű minden étkezés mellé fogyasztani, azonban a legtöbben továbbra is igénylik a laktatóbb, több energiát adó szénhidrátokat.
Az alábbiakban öt olyan szénhidrátforrást találsz, melyeket (ha nem is mindet korlátlanul), de nyugodtan fogyaszthatsz, főként ha a rossz, fehér szénhidrátokat váltod ki velük.
5. Bogyós (erdei) gyümölcsök és cseresznye
Bár a gyümölcsfogyasztással vigyázni kell a gyümölcscukor miatt, a bogyós gyümölcsök, mint például a málna, az áfonya, a szeder illetve a cseresznye a leginkább ajánlható gyümölcsfélék. Rosttartalmuk magas, tele vannak antioxidánsokkal, és nagyon alacsony a glikémiás indexük, különösen a cseresznyének. Amikor épp elérhető, a cseresznye azért is jó megoldás, mert a magok miatt lassabban esszük, ezért nehéz hirtelen sokat enni belőle.
4. Csíráztatott szemekből készült kenyér
A csíráztatott szemekből készült kenyér, mint amilyen az Ezekiel 4:9 kenyér, nagyszerű módja annak, hogy alkalmanként a kenyér is része lehessen az étrendednek, anélkül, hogy a fehér kenyérrel (még a teljes kiőrlésűvel is) kapcsolatos problémák felmerülnének (igaz, glutént az Ezekiel kenyér is tartalmaz).
Az Ezekiel kenyér bio, csíráztatott, 100%-ban teljes őrlésű, finomított liszt mentes kenyér. Két szeletben 6 gramm teljes értékű fehérje van, valamint 6 gramm rost is, ha tehát semmiképp sem akarsz lemondani a kenyérről, akkor inkább ezt a típust fogyaszd, persze mértékkel.
3. Édes burgonya
Csak a nevében burgonya, amúgy nincs köze hozzá. Az íze édeskés, inkább a sütőtökre hasonlít. Béta-karotinban gazdag, C-vitamin-tartalma 15-30 mg/100 g, de tartalmaz B1, B2, B6, és E vitaminokat is. A többi zöldségféléhez képest sok (kb. 2g/100 g) fehérje is található benne, ugyanakkor kalóriatartalma alacsony, tele van rostokkal és ásványi anyagokkal és kiválóan laktat is.
2. Quinoa
A barna rizs mellet az egyik legjobb szénhidrátforrás. A quinoa valójában nem gabona, hanem egy növény magja. A quinoa glutén mentes és kiemelkedően magas a fehérjetartalma is, ráadásul szintén teljes értékű fehérjét tartalmaz. Igen magas a rosttartalma, alacsony a glikémiás indexe és emellett kiváló vas-, magnézium-, E-vitamin-, kálium- és rostforrás is.
Számtalan formában kapható már idehaza is, fogyasztható köretnek, vagy saláták mellé, így nagyon jó szénhidrát forrás a szükséges fehérjebevitel mellé.
1. Bab, lencse és más hüvelyesek
A bab és a lencse legyen az első számú választásod, ha a megfelelőformád érdekében „jó” szénhidrátot akarsz fogyasztani. A hüvelyesek tele vannak rosttal, fehérjével és számtalan formában kaphatóak (fehér, vörös, pinto bab, vesebab, vajbab, zöldbab, stb.), így kevésbé is unod meg őket és annyit ehetsz belőlük amennyi jólesik. A magas rost és fehérjetartalom miatt célszerű naponta legalább egyszer fogyasztani őket és vacsorára is inkább ezekből fogyassz a fehérje mellé és meglátod, az eredmény nem marad el.
+ A ráadás: a barna rizsről - mint glutén mentes keményítőforrás - már írtunk hosszasan , de szintén glutén mentes a hajdina és a köles is. Persze sem a barna rizs, sem a hajdina nem fogyasztható korlátlanul, hisz magas a keményítőtartalmuk, de mivel glutén mentesek, a belőlük készülő tészta például sokkal jobb, mint hagyományos társaik. A hajdina B1-, B2-, C-, és E-vitaminban valamint fehérjében is gazdag, emellett cinket, rezet, mangánt, magnéziumot és kalciumot is tartalmaz. Jótékonyan hat a koleszterin-szintre és a vérnyomásra, magas rosttartalmának köszönhetően az emésztést is támogatja. Ha gluténmentes tésztát keresel, akkor semmiképp se a kukoricás verziókat válaszd, hanem a hajdina vagy barna rizslisztből készülteket.
Szénhidrátot tehát lehetőleg a fentiek közül válassz (a kiemelten fontos zöld zöldségek mellett), ma már mindegyik kapható itthon is, számtalan formában, márkában. A többi fajtát, főleg a cukrot és a lisztet, pedig hagyd a csaló napra, amikor jobban elengeded magad, és amikor - a szigorú edzéseket és étrendet követően - megeheted a jól megérdemelt pizzádat is.
Tudj meg többet a Naturize-ról itt:
Mit is tartalmaz és hogyan készül?
100% pénzvisszafizetési garancia,
Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!
Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Akcióink 90%-át csak itt hirdetjük meg, ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)