A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Színtiszta fehérje (akkor is, ha nem sportolsz).

Hogyan legyen jobb teljesítményed sportoláskor és jobb egészséged minden nap?

Hogyan legyen jobb teljesítményed sportoláskor és jobb egészséged minden nap?

A pihenésből visszatérve sokan veszik újra az edzőtermek, futópályák felé az irányt, és milyen jól teszik. Persze a legjobb, ha nem is tart több hetes pihenőket az ember, de jó tudni, hogy megfelelő edzéssel és táplálkozással gyorsan vissza tud jönni a korábban megszerzett állóképesség és forma.

Ami pedig a jobb teljesítményt és a jobb egészséget leginkább segíti, az a táplálkozás. Mert mi is a veszélye, ha nagy lendülettel kezdesz bele az edzésekbe, de a megfelelő tápanyagok - főként fehérje - bevitelére nem figyelsz? Vagy izomvesztés, ami a motivációt veti vissza, vagy akár komolyabb sérülés is, ami pedig több hetes kényszerpihenőt jelenthet.

Jó hír azonban, hogy odafigyeléssel mindez megelőzhető, csak az alábbiakat kell észben tartani. A többlet izommunkához, többlet fehérjére, minőségi szénhidrátra és jó zsírokra van szükség.
 
Extra fehérje
 
Kezdjük ezzel, mert ez a legfontosabb. A fehérjebevitel a táplálkozástudomány azon ritka témáinak egyike, ahol nincs vita a szakemberek között. Senki sem vitatja, hogy az egészséges élethez a fehérjebevitel elengedhetetlen. Ha pedig valaki sportol is, többlet fehérjére van szüksége, az alapnak tekinthető 0,8g/testtömegkilogramm/nap mennyiséghez képest akár 1,6-2 g/ttkg/nap bevitelére is.
 
Ezt a nap során egyenlő részletekre érdemes elosztani, a legfontosabb beviteli időpont az edzés utáni (vagy környéki) időszak, utána pedig a reggeli, éhgyomorra való fogyasztás. Az extra bevitel gyorsan és kényelmesen egészíthető ki fehérjeporral is, különösen edzés után, amikor hazamenni, ebédet, vacsorát készíteni még igen sokáig tartana. Ilyenkor a legjobb edzés után egy természetes, adalék- és allergénmentes fehérjeturmix (mert az nem terheli felesleges anyagokkal, nehezebben emészthető tejjel a gyomrot), majd pedig kicsit később, egy normál étkezés, mely szintén tartalmazzon fehérjét és minőségi szénhidrátot. Azt persze, hogy ilyenkor mit és mennyit eszel befolyásolják a célok és az időpont is - reggelire, ebédre, tömegnöveléshez vagy egy igazán kemény edzés után például mehet több szénhidrát is.
 
Szénhidrátbevitel
 
Általánosítva és leegyszerűsítve: a legjobbak a gluténmentes források (pl. rizs, barna rizs, édesburgonya, zöldségek), a keményítős szénhidrátok mennyiségét pedig a célok szerint kell meghatározni. Ha az ember inkább izmosodni, tömeget felszedni szeretne, akkor gyakrabban, több keményítős szénhidrát fogyasztása javasolt (pl. több rizs), ha pedig inkább formásodni, zsírt veszíteni akar, akkor a bevitel nagyobb része legyen zöldség (zöld zöldségek, uborka, saláták, brokkoli, grill zöldségek, stb).
Fontos tudni, hogy míg a fehérjére mindenkinek egyformán figyelnie kell, azaz minden egészséges étrend alapját a fehérje kell, hogy jelentse, addig a mellé társuló szénhidrátok és zsírok mennyisége már sokkal inkább egyénfüggő. Míg például a napi, többszöri rizsfogyasztás beválik az egyik embernek, a másik lehet, hogy inkább zsírban gazdag ételeket kíván, és azokból töltődik fel energiával.
Érdemes tehát kísérletezni, és saját bőrödön megtapasztalni, hogy milyen étrendtől is érzed magad a legjobban, de az biztos, hogy a lisztes, cukros ételeket – sajnos - mindenkinek kerülnie kell.
 
Zsírok
 
Az esszenciális – azaz tápanyagokkal, mindenkinek kötelezően fogyasztandó – aminosavak, azaz a fehérje mellett zsírsavakból léteznek még esszenciális fajták.Szénhidrát nélkül tehát elvileg tudnánk létezni, de a fehérje- és zsírbevitel hiánya gyorsan egészségünk rovására menne, a zsírokra az agyműködéshez, a hormonális szabályozáshoz is szükség van. Aki edz, sportol is, annak különösen fontos a zsírbevitelre is figyelnie, mivel a sejtmembránok felépítéséhez, az izomsejtek növekedéséhez, a sejtfal rugalmasságához kellenek a zsírok, és persze a zsírban oldódó vitaminok is megkövetelik a megfelelő mennyiség jelenlétét.
A zsír egyébként kiválóan csökkenti az étvágyat is, pár szem olajos mag jól jöhet, ha megéhezel nap közben (sokkal jobb, mint az üres, lisztes szénhidrátok, keksz, sütemény, pogácsa, stb.). Jó zsírforrás még többek között a szűz olívaolaj, a vegyszermentes kókuszzsír (ami a hőt is bírja) és a halolaj is. A pálmazsírt, napraforgóolajokat, hidrogenizált és a transzzsírokat pedig jobb kerülni.

Irány tehát (újra) az edzőterem és a sportpálya, de ha kiváló egészséget és látványos eredményeket szeretnél, akkor a fehérje, zsír és szénhidrát bevitelére is figyelj oda.
 
A jobb egészséghez és a jobb sportteljesítményhez mi a teljesen természetes, allergénmentes fehérje kiegészítésben tudunk segíteni, ezért ha extra fehérjére van szükséged,
 kattints ide!

www.rizsfeherje.hu

Tudj meg többet a Naturize-ról itt:

Miért épp a barna rizs?

Mi a gond a tejsavóval?

Mi a helyzet, ha sportolsz?

Mit is tartalmaz és hogyan készül?

100% pénzvisszafizetési garancia,

Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!

Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Akcióink 90%-át csak itt hirdetjük meg, ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)

Tartalomhoz tartozó címkék: hír

Keresés