A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Tiszta fehérje (akkor is, ha nem sportolsz).

Ha fogyni szeretnél

Bár a fehérjeporok nem fogyasztószerek (és nem is hiszünk semmilyen fogyasztó csodaporban vagy tablettában), a megfelelő forma elérésében kiemelt szerepük van, ezért az alakformálás, zsírvesztés kapcsán is fontos beszélni róluk. De erről kicsit később, most beszéljünk inkább a fogyókúrákról!

Olyan sok információ kering a fogyás és a fogyókúrák körül, hogy jó tisztázni néhány alapvető dolgot. Mint látni fogod, a fogyás egyáltalán nem olyan bonyolult dolog, az emberi szervezet épp úgy működik ma is, mint 20 vagy 30 éve. Nincs szükség új, csodadiétákra, ha követsz pár, alapvető szabályt neked is menni fog. Hogy miért születnek akkor mégis újabb és újabb könyvek, jelennek meg új csodaszerek, melyek mind ezzel foglalkoznak? Mert az erőfeszítés-mentes fogyás mindig is vonzó lesz, de - sajnos - sohasem lehetséges (legalábbis tartósan és egészségesen biztosan nem).

Mi tehát a fogyókúrák legnagyobb titka? Az, hogy (többé kevésbé) szinte mindegyik működik! A rossz hír viszont, hogy gyakorlatilag egyik sem fenntartható, mert eleve egy kúraszerű, rövidebb időszakra szólnak, ezért nem követhetőek hosszú távon. Nehogy azt hidd, hogy ha egyszer lefogysz, akkor majd úgy is maradsz, amikor (szép lassan) visszatérsz a régi étrendedhez.

A fogyókúrának már a neve is előrevetíti, hogy nem lesz tartós. Kúraszerűen lefogyni túl sok értelme nincs, hisz az ember nem egy hónapra szeretne formába lendülni, hanem egy viszonylag jó alakot folyamatosan, egész évben fenntartani. Márpedig egy kúra sohasem folyamatos, amikor pedig véget ér, vele együtt az elért eredmények is eltűnnek. Egy rövid ideig tartó, jó alak elérésének akkor van értelme, ha pl. filmszerepre, fotózásra vagy versenyre készülsz, azonban a legtöbb embernek nem ez a célja.

Lehet, hogy sablonosan hangzik, de mi az életmódváltásban hiszünk, aminek nem is kell feltétlenül drasztikusnak lennie. Olyan étrendet kell kialakítanod, amit hosszú távon, éveken keresztül tudsz majd követni, anélkül, hogy az túlzott erőfeszítéseket igényelne. Ha képtelen vagy lemondani bizonyos ételekről, akkor inkább a mennyiségüket csökkentsd, vagy nevezz ki egy napot, amikor azokat fogyasztod, de ne akarj örökre lemondani róluk, mert nagy az esélye, hogy nem fog menni. Amikor pedig feladod, kétszer annyit eszel majd belőlük. (Ha viszont túl sok édességet eszel, akkor érdemes kipróbálnod, hogy két hétig nem eszel semmilyen cukrot, édességet. Nehéz két hét lesz, de - a legtöbb esetben - ezt követően teljesen elmúlik az édesség utáni vágy.)

Amint már észrevehetted, a fogyás kapcsán leginkább a táplálkozásról írunk, ami nem véletlen. Hiába van a köztudatban, hogy a mozgás fontos, a megfelelő forma elérését – profiknál és amatőröknél egyaránt – 70%-ban a táplálkozás határozza meg. A mozgás persze valóban fontos és jó dolog, attól leszel erősebb, formásabb, de a zsírvesztéshez önmagában kevés. Akár 10-15 kilós súlyfelesleggel is lehetsz élsportoló vagy futhatsz maratonokat. Ha csak sportolsz, de a táplálkozásodra nem figyelsz, akár még jobban el is hízhatsz, mivel a mozgás miatt többet eszel, és azt hiszed, hogy úgyis lemozgod majd.

Ha célod a fogyás, azaz a zsírvesztés, az alábbi pár alapszabályt kövesd:

  • Vigyél be kevesebb kalóriát, mint amit napi szinten felhasználsz. Ehhez persze tudnod kell, mennyit is használsz, amit aztán sporttal, mozgással tovább növelhetsz.
  • Minden étkezés során fogyassz fehérjét (halat, sovány húsokat, tojást, növényi fehérjéket, kiegészítésnek fehérjeport, ha kell). Mert az első pont könnyen hangzik, de ahhoz, hogy fenntartható legyen, jobb, ha nem éhezel (nagyon). A fehérjepor pedig abban is segít, hogy a kalóriacélt a szükséges fehérjebevitel mellett is tartani tudd.
  • A napi kalóriacél betartása mellett a tiszta fehérjebevitel legyen legalább 1,5 gramm per testsúlykilogramm. Ez egy 70 kilós ember esetében napi 100-140 gramm tiszta fehérje bevitelét jelenti.
  • Hízni (zsírosodni) főleg a szénhidrátoktól fogsz, így ezek bevitelét csökkentsd. De ennek legfőbb oka az, hogy ezek az ételek kis mennyiségben is sok kalóriát tartalmaznak, azaz könnyű belőlük túlenni magunkat. Mert nem önmagában a szénhidrát az, ami hizlal, viszont egy süteményből például könnyen be tudsz vinni annyi kalóriát, amennyit mondjuk brokkoliból, vagy tiszta fehérjéből csak nagyon nehezen. Erre figyelj, ne arra, hogy zsírszegény legyen az, amit vásárolsz.
  • Kerüld a fehér szénhidrátokat (pl. cukor, liszt, tészta). Az intenzív edzés utáni egy, másfél órás időszak kivételével a szénhidrát bevitel főleg zöldségekből származzon (pl. friss zöldségek, bab, lencse). Friss zöldségből annyit ehetsz, amennyit akarsz.
  • A gyümölcsök egészségesek, de azok is hizlalnak. Ne csapd be magad azzal, hogy „na most már csak egy kis gyümölcsöt eszek”, mert a gyümölcscukor nagyon könnyen rakódik le zsírként. Ha eddig egy somlói galuskával zártad a napot, akkor helyette a gyümölccsel valóban jobban jársz, de egyébként inkább kerüld, főleg az esti, mozgásszegényebb időszakban.
  • Igyál sok folyadékot (különösen amikor éhes vagy), de ne igyál kalóriát, azaz kerüld a cukros folyadékokat és a gyümölcsleveket is.
  • Ne félj a zsíroktól, a megfelelő mennyiségű, esszenciális zsírbevitel nagyon fontos mind egészségügyi, mind pedig fogyási szempontból. Persze adott adagban sok kalória van bennük, de a hormonális hatások, és a mikrotápanyagok is számítanak a célhoz vezető úton.
  • Egy héten tarts egy napot, amikor kicsit jobban elengeded magad, megeszed, amit kívánsz. Ez nagyban segíti az új étrended hosszú távú fenntarthatóságát.

Ennyi az egész. Ha ezek mentén táplálkozol, nem fognak elmaradni az eredmények sem. Mint láthatod, az étrendben kulcsfontosságú a fehérjék szerepe, még ha maga a fehérje nem is fogyaszt (mint ahogy semmilyen táplálék sem, mert nincs negatív kalória).

Ha kimondottan fogyni, azaz zsírt veszíteni szeretnél, akkor a Naturize, mint természetes, adalékmentes fehérjepor az alábbiakban segíthet:

  • csökkenti az éhségérzetet, kalóriát ad a szervezetnek, de főleg fehérjét, így sokkal kevésbé zsírosít. Ráadásul a fehérje megemésztése több energiát igényel, mint a zsíroké vagy a szénhidrátoké, azaz a fehérje gyakorlatilag nem fog zsírként raktározódni (szemben a szénhidrátokkal, főként a cukrokkal, mivel azért a kalória és kalória között is van különbség. A hormonális hatások miatt nem mindegy hogy a bevitt mennyiség fehérjéből, vagy épp szénhidrátból származik-e),
  • táplálja az izmokat és segít, hogy a fogyás inkább zsírból, és ne izomból történjen,
  • lassítja a hizlaló szénhidrátok felszívódását, így kisebb lesz a vércukorszint emelkedés, ami kiegyensúlyozottabb energiaszintet eredményez, kevesebb zsírosodással,
  • edzést követően segíti az izmok újraépítését, az izomszövetekben keletkezett mikro sérülések helyreállítását (mivel maga az edzés csak „rombolja” az izmokat). A megfelelő fehérjebevitel nélkül nem fogsz tudni izmot építeni.

Összefoglalva

A legfontosabb, hogy olyan életmód kialakítására törekedj, melyet hosszú távon tartani tudsz. Semmi értelme teljesen lemondani kedvenc ételeidről, ha ez kifejezetten nehezedre esik, mert a végén úgyis befalsz majd mindent, ami pár hétig kimaradt. A legtöbb fogyókúra azért bukik el hosszú távon, mert eleve kúraszerű, azaz nem fenntartható (káposztaleves kúra, valaki?)

Ne siess! A felesleget sem két hét alatt szedted fel, akkor miért akarnád két hét alatt leadni? Ne hagyd magad becsapni, bármilyen vonzónak is hangzik a könnyű és gyors fogyás, meg a különféle csodadiéták. A nagy titok, hogy a fogyáshoz semmilyen csodaszerre nincs szükséged! Ha a fenti, pár alapszabály mentén alakítod ki új étrended, akkor szépen elnyered majd kívánt formádat. Mivel pedig magad alakítottad ki - vállalható lemondásokkal - az eredményeket meg is tudod majd tartani.

Életmódváltás tehát, nem fogyókúra!

Kapcsolódó cikkek:

Többet eszel és mégis több kalóriát égetsz?

Hogyan gyorsítsd fel az anyagcserédet – avagy egyél többet és égess több zsírt!

Egyél többet ezekből (főleg, ha szálkásodnál)!

Mit egyél estére?

5 szomorú, de igaz tény (és pár jó hír)

10+1 hasznos és meglepő tény, ha formásabb testre vágysz

Miért (nem) változik a formád?

Ételek, amik árthatnak az alakodnak! Te fogyasztod őket?

A leggyakoribb hibák, amiket a táplálkozásban elkövetnek

Hogyan hízhatsz el az edzéstől?

A csaló nap

8 módszer, hogy sose éhezz

Miért nem egyenlőek a kalóriák?

A sikeres fogyás „veszélye”

Csodaporok, csoda(mód)szerek – lehetsz-e formásabb erőfeszítések nélkül?

Lapos has, jobb forma, jobb egészség! Hogy hogyan?

Ezt számold, ne a kalóriákat! (ha lapos hasra vágysz)

5 pont, mellyel fenntartható az elért forma

5 lehetséges ok, a jobb forma útjában

Kajafüggőség – így kezeld!

TERMÉKEK/VÁSÁRLÁS

Keresés