A tejsavó mellékhatásai
A vegetarian.lovetoknow.com cikke alapján.
Folyamatos a vita a tejsavó mellékhatásairól és hogy valóban olyan ártalmatlan-e, mint ahogy azt egyesek állítják. Bár jelenleg nem egyértelmű, hogy a tejsavó kifejezetten káros volna az egészségre (az egészséges felnőttek esetében), nagy mennyiségű (napi két-három adag) fogyasztása nem javasolt, főleg nem adalékolt (sokösszetevős) formában. Elgondolkodtató, hogy egy olyan anyag (tej és/vagy laktóz), melyre az emberek legalább 30%-a tudvalevőleg allergiás, milyen hatást válthat ki hosszabb távon azoknál, akik jelenleg semmilyen, komolyabb mellékhatást nem tapasztalnak.
A tejsavó mellékhatásai
Miközben a tejsavó önmagában egy természetes élelmiszer alapanyag, sajnos nem teljesen kockázatmentes, mert allergén mivolta miatt van pár lehetséges mellékhatása, melyekkel jobb, ha tisztában vagy.
Allergiás reakciók
A tejsavó a sajtgyártás mellékterméke, azaz tejből állítják elő. Bizonyos, kevésbé finomított formái jelentős laktózt is tartalmaznak (de egy kevés laktózt még a "laktózmentes" fajták is), ezért komoly allergiás reakciókat válthatnak ki az arra érzékenyeknél, úgymint:
- kiütések
- viszketés
- szájszárazság
- légzési nehézségek
- köhögési inger
- hasmenés
- hányás
Tudunk olyan esetekről is, amikor azelőtt tünetmentes embereknél alakult ki komoly tejérzékenység, egy pár hónapos, rendszeres tejsavó fogyasztást követően. Ezek az emberek valószínűleg eleve érzékenyebbek voltak a tejre, amit a koncentrált formában való fogyasztás felerősített, így tartós allergia alakult ki (hasonló ahhoz, mint amikor pollen allergia alakul ki nagy dózisú pollen tartósabb belélegzését követően).
Fontos kiemelni, hogy a marhafehérje por fogyasztása során is felléphetnek az allergiás keresztreakciók, így ha valaki kicsit is érzékeny a tejre, akkor a marha fogyasztása sem javasolt.
Veseproblémák
A hosszú távú tejsavó fogyasztás esetén esélye van a veseproblémák, vesekő kialakulásának. Bár jelenleg nincs egyértelmű kutatás, mely ezt kétséget kizáróan bizonyítaná, számtalan szakértő állítja határozottan, hogy igenis is van összefüggés és óva intenek a hosszú távú, nagyobb mennyiségben való fogyasztásától.
Máj problémák
Egyes esetekben azt találták, hogy a tejsavó máj problémákat is okozhat, a nagyobb dózisú állati fehérjefogyasztás erős terhelésnek teszi ki a májat, mely annak károsodásához vezethet.
Túlzott fogyasztás
A tejsavó mellékhatásait tanulmányozva az orvosok azt találták, hogy a jelentősebb mennyiségben fogyasztóknál az alábbi mellékhatások jelentkeztek:
- gyakori székelés
- fáradtság
- étvágytalanság
- fejfájás
- szomjúságérzet
- puffadás
- izomgörcs
- ízületi fájdalmak
Ezen kívül közismert, hogy a tejsavó vizesít, a testépítők ezért sem fogyasztják a verseny előtti időszakban. Jó tudni, hogy mivel az állati fehérjeporok jellemzően nem tartalmaznak élelmi rostokat, a belek falán megtapadnak, az emésztőrendszer küzd a megemésztésükkel. Ez nagymértékben rontja a fehérje felszívódását, valamint nemcsak, hogy legyengíti a szervezetet, de hosszabb távon egészségügyi kockázatokkal is járhat, akár vastagbél rák kialakulásához is vezethet.
Jobb félni, mint megijedni
Miközben a fogyasztók egy része nem tapasztal súlyos mellékhatásokat a tejsavó fogyasztása során, kijelenthetjük, hogy jobb félni, mint megijedni. A tej(savó) fogyasztás hiányától még senkinek sem lett baja, és számtalan sportorvos, személyi edző meg tudja erősíteni, hogy gyakran olyan sportolóknál is nem kívánt tünetek jelentkeznek (puffadás, túlzott telítettség érzése, különféle ízületi panaszok), akik elvileg nem érzékenyek a tejre.
Fontos még megjegyezni, hogy a legtöbb tejsavó jelentős mennyiségű édesítőt, adalékot, színezéket és még számtalan olyan összetevőt is tartalmaz, melyekre - a fehérjével ellentétben - a szervezetnek egész biztosan nincs szüksége, és melyek nagy mennyiségű (pl. napi 3-4 turmix) fogyasztása egészségügyi kockázatokat hordoz.
MI a megoldás, ha extra fehérjére van szükséged, de a tejet kerülnéd?
Ha a fenti tüneteknek bármelyikét tapasztalnád, feltétlenül lépj kapcsolatba orvosoddal, az állati fehérjét egyébként nem fogyasztó vegetáriánusoknak pedig különösen oda kell figyelniük, mielőtt tejsavót kezdenek fogyasztani. Szerencsére ma már elérhetők teljesen allergénmentes, valóban laktóz és gluténmentes fehérjekiegészítők, jellemzően növényi forrásból, mint amilyen a barnarizs-fehérje is. Most, hogy már léteznek teljes értékű növényi fehérjék (szemben azzal, amit a tudomány korábban hitt), kétszer is érdemes megfontolni, hogy az extra fehérjeszükségletet milyen forrásból is fedezd. Ha pedig fehérjeport fogyasztasz, akkor ne csak az allergéneket kerüld, de ha lehet, akkor a különféle adalékokat, édesítőket és egyéb, felesleges összetevőket is.
Tudj meg többet a Naturize-ról itt:
Mit is tartalmaz és hogyan készül?
100% pénzvisszafizetési garancia,
Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!
Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Akcióink 90%-át csak itt hirdetjük meg, ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)